Dne 1.1.2017 vstoupil v účinnost zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon. Tento zákon zavedl některé nové pojmy a povinnosti, týkající se ozáření z radonu na pracovišti. Další požadavky stanoví vyhláška č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje.
Za pracoviště, kde může dojít ke zvýšenému ozáření z radonu, se podle § 96 odst. 1 zákona považuje
Ozáření pracovníků na těchto pracovištích je považováno za existující expoziční situaci. Provozovatelé (nikoliv majitelé) pracoviště musí v prvním kroku zajistit první měření objemové aktivity radonu (OAR) a porovnat výsledky s referenční hodnotou 300 Bq/m3. Na pracovišti, na němž bylo zjištěno překročení referenční úrovně 300 Bq/m3 OAR se na základě opakovaného měření a stanovení efektivní dávky posuzuje, zda může být u pracovníků překročena hodnota efektivní dávky 6 mSv za rok. V případě práce na více pracovištích s možným zvýšeným ozářením z radonu musí být efektivní dávky pracovníka sčítány.
Na pracovišti s možným zvýšeným ozářením z radonu, na kterém nebylo zjištěno překročení referenční úrovně OAR nebo na kterém nebyla při opakovaném měření zjištěna možnost překročení hodnoty efektivní dávky pracovníka 6 mSv za 12 měsíců, nemusí být v následujících letech měření a stanovení efektivní dávky prováděno, nedošlo-li
Na pracovišti s možným zvýšeným ozářením z radonu, na kterém byla při opakovaném měření zjištěna možnost překročení hodnoty efektivní dávky pracovníka 6 mSv za 12 měsíců, musí být měření a stanovení efektivní dávky prováděno v každém kalendářním roce.
Měření na pracovišti musí být provedeno držitelem povolení k vykonávání služeb významných z hlediska radiační ochrany podle § 9 odst. 2 písm. h) bod 2 zákona – stanovování osobních dávek na pracovišti s možným zvýšením ozářením z radonu.
Dne 1.1.2017 vstoupil v účinnost zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon. Tento zákon zavedl některé nové pojmy a povinnosti, týkající se ozáření z přírodního zdroje záření. Další požadavky stanoví vyhláška č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje.
Za pracoviště s možností zvýšeného ozáření z přírodního zdroje se považuje:
Seznam pracovišť je uveden v § 87 vyhlášky:
Pracovištěm s materiálem se zvýšeným obsahem přírodního radionuklidu je pracoviště, na němž se provádí
Ozáření pracovníků na těchto pracovištích je považováno za plánovanou expoziční situaci. Provozovatelé (nikoliv majitelé) pracoviště musí v prvním kroku zajistit měření za účelem stanovení osobních dávek pracovníka a evidenci výsledků měření a osobních dávek pracovníka.
Při posuzování překročení či nepřekročení úrovní pro průměrnou objemovou aktivitu radonu (300 Bq/m3) a 1 mSv za rok pro efektivní dávku se stanovuje:
Měření je rozděleno do několika etap:
V případě překročení výše uvedených úrovní se musí provádět optimalizace radiační ochrany. Opatřeními pro optimalizaci radiační ochrany jsou zejména změna používaných surovin, technologie nebo organizace, způsobu a režimu práce a úprava pracoviště, včetně úpravy ventilace.
Měření na pracovišti musí být provedeno držitelem povolení k vykonávání služeb významných z hlediska radiační ochrany podle § 9 odst. 2 písm. h) bod 2 zákona – stanovování osobních dávek na pracovišti s možným zvýšením ozářením z přírodního zdroje záření.