Každý, kdo navrhuje umístění stavby s obytnými nebo pobytovými místnostmi nebo žádá o stavební povolení takové stavby, je povinen zajistit stanovení radonového indexu pozemku. Radonový průzkum je tudíž nedílnou součástí stavebního řízení, resp. územního rozhodnutí.
Radonový index pozemku vychází z posouzení hodnot objemové aktivity radonu v půdním vzduchu a z hodnocení plynopropustnosti zemin pro plyny. Postup měření a vyhodnocení vychází z platné metodiky – Stanovení radonového indexu pozemku (DR-RO-5.0(Rev.2.2), SÚJB, prosinec 2017). Radonový index pozemku může být nízký, střední nebo vysoký.
V praxi se pro rodinný dům realizuje odběr půdního vzduchu v minimálně 15 bodech v uvažovaném místě výstavby. Odběry se provádějí pomocí sondy z hloubky 0,8 m. Pro hodnocení plynopropustnosti se stanovují vybrané parametry do hloubky základové spáry budoucího objektu. Kombinací statistických parametrů z měření objemové aktivity radonu a z plynopropustnosti se poté stanovuje radonový index pozemku.
Ze zkušeností doporučujeme nechat si provést měření radonu (stanovení radonového indexu pozemku) nejen při uvažované nové výstavbě, ale i při rekonstrukci objektu, kde investor uvažuje o nových podlahách (např. výměna starých dřevěných podlah, rekonstrukce podlah v objektech se zvýšenou vlhkostí atd.).
Výsledky stanovení radonového indexu pozemku jsou důležitou informací pro projektanta stavby, který navrhuje protiradonová opatření. Ve většině případů je řešením vhodný typ izolace v kombinaci s odvětráním podloží. Protiradonová izolace plní samozřejmě i roli hydroizolace. Preventivní protiradonová opatření vycházejí z ČSN 73 0601 Ochrana staveb proti pronikání radonu z podloží (září 2019). Výpočet se provádí na základě hodnot zjištěných samotným měřením radonu a dispozičním řešením projektované stavby. Zde jsou důležité parametry, jako jsou rozměry jednotlivých pobytových místností, podsklepení, umístění stavby v terénu, podlahové vytápění atd. Vhodným výběrem izolací lze ušetřit nemalé finanční prostředky.
Cílem opatření je, aby po dokončení stavby nebyla překročena referenční úroveň objemové aktivity radonu 300 Bq/m3 a příkon prostorového dávkového ekvivalentu byl nižší než 0,5 μSv/h.
Důležitou skutečností je zajistit si, aby navržená opatření byla realizována v souladu s projektovou dokumentací podle platných norem a po dokončení stavby kontrolu kvality provedení stavby – nejlépe krátkodobým týdenním měřením objemové aktivity radonu.
V případě jakýchkoliv pochybností, ať už v návrhu opatření nebo při realizaci, se obraťte na zkušené odborníky, kteří Vám poradí a pomohou. Je lépe problém vyřešit na počátku stavby než po jejím dokončení (hlavně ekonomicky).